Mivel érdemes elkezdeni az önismereti munkát?
Manapság egyre több embert érdekel az önismeret és az önfejlesztés, de a rengeteg módszer között könnyű elveszni. Nem csoda, ha a legtöbben már az első lépésnél elakadnak:
• Hogyan vágjak bele?
• Mivel indítsak?
• Mikor lesz ennek eredménye?
• Melyik módszer illik hozzám a legjobban?
• Honnan fogom tudni, hogy ez tényleg használ?
• Árthatok-e magamnak, ha rosszul csinálok valamit?
Az önismereti munka annyira összetettnek és bonyolultnak tűnhet, hogy valóban nagy bátorságot igényel az elindulás. De mi legyen az első lépés?
Hadd meséljem el az egyik kedvenc hasonlatomat, ami segíthet az irányok kijelölésében. Képzeljünk el egy edényt, amelynek az alján kavicsok vannak. Az edény az életünket, a kavicsok pedig a problémáinkat jelképezik. Kétféle módon közelíthetjük meg az életünkben felmerülő problémákat. A legtöbben arra koncentrálnak, hogy hogyan tudják lekicsinyíteni a problémáikat. Ez olyan, mintha az edényben lévő kavicsokból megpróbálnánk kisebb-nagyobb darabokat lepattintani. Abban bízunk, hogy ha csökkentjük a problémákat, akkor azok kezelhetőbbé válnak, az életünk pedig ezáltal nyugodtabb és boldogabb lesz majd. Ez a hagyományos megközelítés.
Van azonban egy másik út is, amely a személyiségünk fejlődéséhez vezet. Ez a megközelítés azt javasolja, hogy ne a problémáink csökkentésére, hanem az életünk és önmagunk fejlesztésére fordítsuk a figyelmünket. Mi lenne, ha a kavicsok széttörése helyett készítenénk egy nagyobb edényt, amelyben már észre sem vesszük a kavicsokat? Ha kiterjesztjük az életünk és énünk határait, a problémáink automatikusan kisebbnek fognak tűnni. Lesznek olyan helyzetek, amiket az új, erősebb énünk már nem is tekint problémának.
Most pedig elérkeztünk az igazán fontos kérdéshez: mi a leggyorsabb és legjobb módja annak, hogy fejlesszük önmagunkat?
A válasz a kongruencia elérésében rejlik. Ez a gondolatok, érzések és cselekedetek egységét jelenti. Ha az értékeinkkel összhangban tudunk cselekedni, akkor többé nem küzdünk önmagunkkal. Képesek vagyunk teljesebben megélni és elfogadni önmagunkat és az érzéseinket. A kongruencia elősegíti a belső békét és lehetővé teszi, hogy megtaláljuk és megvalósítsuk a saját céljainkat és értékeinket.
Hogyan tudod elérni ezt a belső összhangot?
Nyisd ki a naplódat, és írd le, hogy mik a legfontosabb értékek számodra. Milyen mércének akarsz megfelelni? Fontos számodra, hogy őszinte legyél önmagaddal és a többi emberrel? Együttműködésre törekszel a munkádban és a magánéletedben is? Mindig kiállsz az igazság mellett? Hűséges vagy és ezt másoktól is elvárod? Részletesen írd le, hogy milyen elvek mentén szeretnél élni.
Ha kész vagy a listával, figyeld meg, és rendszeresen jegyezd fel, hogy a tetteid mennyire tükrözik a belső értékeidet. Minél tudatosabbá válsz, annál inkább a saját értékeid szerint fogsz élni. Ha a tetteid és az értékeid összhangban vannak egymással, magabiztos leszel, és egyre közelebb kerülsz a céljaidhoz, miközben belső békét és elégedettséget érsz el.
Ha csak egyetlen dolgot teszel meg azért, hogy jobban megismerd önmagad, akkor válaszd ezt a lépést! Kezdj el naplót írni, és figyeld meg, hogyan formálja ez az utadat!
ÍRD KI MAGADBÓL A PROBLÉMÁIDAT - Ingyenes Naplózási Útmutató
Az önismereti munka nehéznek tűnhet, de a naplóírás mindezt élvezetessé teszi. Ismerj meg három naplózási technikát, amelyek segítségével helyreállíthatod az érzelmi egyensúlyodat.